20 yıl önce Türkiye'den ilk büyük bir grubu Patagonya'da gezdirmek için "Dünyanın Sonu" olarak bilinen Ushuaia'ya gelmiştim. 2019 yılında yine oradaydım. O şaşılası doğal güzellikler, penguenler, foklar, balinalar... belleklerimizde kazılı kaldı.

20 yıl önce Türkiye'den ilk büyük bir grubu Patagonya'da gezdirmek için "Dünyanın Sonu" olarak bilinen Ushuaia'ya gelmiştim. Şimdi yine oradayım. Bu kez Antarktika gezisi için.

Bugün gemiye binecek ve yaklaşık 2 hafta süreyle Antarktika'da gezecek ve Antarktika Dairesi'ni geçeceğiz. Ushuaia'da hem Dünyanın Sonu Müzesi'ni, hem de eski bir hapishane olan Denizcilik Müzesini gezdik.
Hapishane hücreleri anılarımı tazeledi.

20190220_134430
20190219_181317

Antarktika gemimiz "Ocean Diamond" akşam üzeri Ushuaia'dan Antarktika"ya hareket etti. Gemide tanışma toplantısı, ardindan gemi güvenlik tatbikatı yapıldı. Yavaş Yavaş korkunç dalgalarıyla ünlü Drake Boğazı'na girdik. Neyse ki şansımıza dalgalar çok kötü değil. Birkaç albatros bizi uğurladı. Gemiye alışırken güçlü dalgalara baka baka Drake Boğazını geçiyoruz.

Dünyanın en korkunç dalgalarına sahip, yüzlerce yıl denizcilerin korkulu rüyası olan Drake Boğazını geçerek Ushuaia'ya 1000 km uzaklıktaki Shetland Adalarına ulaştık. Şansımıza Boğaz süt limandı. Boğazı geçerken 4 albatros, 6 petrol, 1 kormoran, 1 skua kuşu, 1 penguen türüyle "fin, sei, minke" ve kambur balina, deniz aslanı görmüşüz. Bu arada gemide Antartikanin keşfi, balina, buzul-aybers, Antarktika kuşları konularında seminerler yapıldı, Kaptan Kokteyli ve Yemeği gerçekleştirildi. 7. Kıta Antarktika (büyüklük olarak 5.) Dünyanın en soğuk, en rüzgârlı ve kuru kıtası. Şimdi bu kıtanın bir bölümünü gezmeye başlıyoruz.

20190221_133217
20190221_200213

Güney Shetland Takımadalarındaki (Arşipel) ilk durağımız Deception Adası oldu. 10.000 yıllık volkanik arazide son patlama 1970 yılında olmuş. Zodyaklarla at nalı biçimli adanın Bailey Head adlı koyuna gittik. Adadaki yaklaşık 50 binlik çizgili çeneli penguen kolonisini yakından gözlemledik. Ayrıca adadaki Antarktika kürk foklarıyla Weddell foklarını gördük. Daha sonra 1899'da Belçikalılarca keşfedilen Cuvervill Adasına gittik. Orada 1,5 saat Gentoo penguenleriyle birlikteydik. Sonrasında zodyaklarla çevredeki çok sayıdaki kambur balinaların peşine düştük. Bu arada çevredeki buzlar, buzullar, buz mavisi renkli oyuklar harikaydı. En büyük heykeltraş doğanın yaratıcılığı müthişti.

20190223_142609
20190223_144607
20190222_180827

Antarktika gezimizde bu kez Lockroy Adası olarak da bilinen Goutier Adası'na uğradık. "Gentoo" penguenlerine ev sahipliği yapan ada bir süre İngiltere'nin araştırma merkezinin bulunduğu yerdi. O merkezden kalan binalar bugün müzeye dönüştürülmüş. Bir de Penguen Postanesi adıyla bir postane eklenmiş: dünyanın en güneyindeki postane. Ardından aynı adanın Jougla Noktasına giderek oradaki penguenlerin yanında balinacilarin vahşi günlerini hatırlatan mavi balina iskeletleri ve kemikleri gördük. Arada buzlar üzerinde yatan Antarktika fonların baktık .

20190223_170207
20190223_171414

Internet iletişiminde sorunlar yaşıyoruz. Bazen kesilmeler oluyor. Zorunlu bir nedenle King George Adası'na geldik. Onun çevresinde zodyaklarla gezi yaptık. Ardından güneye indik. Spert Adası çevresinde teknelerle 2 saatlik bir gezi yaptık. Penguenler, petrel kuşları, leopar fokları, Antarktika fokları, aysbergler... Havanın uygun olması sayesinde normal gemi güzergahlarında bulunmayan muhteşem doğal güzellikler içindeydik.

IMG_20190226_1620354
20190228_221349

Antarktika gezimiz heyecanlarla sürüyor. Sonunda Portal Point'te kıta topraklarına ayak bastık. Ben de böylece 7 kıtanın tamamına ayak basmış oldum. Değişik türde balinaların, penguenlerin, fokların ve Antarktika kuşlarının izlerini sürüyoruz.  Kambur Balina'yı görmekle kalmadık ve balina zodyak teknemizin altından geçti. 7. kıta Antarktika, Taj Mahal benzeri. İnsanlar ikiye ayrılıyormuş, Antarktika kıtasına ayak basanlar ve basmayanlar.

Antarktika gezimiz sürüyor: Enterprise Island, Orne Harbor gezilerinden sonra Cennet Limanı'na geldik, Paradise Harbor. Gerçekten inanılmaz bir yer. Orada Arjantinlilerin merkezi Base Brown'a uğradık, liman içinde zodyaklarla kuşları, "gentoo" penguenlerini, yengeçyiyen fokları, leopar foklarını gözlemledik. Gezimiz 66 derece 33 dakika Antarktika Dairesine doğru devam ediyor. Antarktika gezimizde bugün Güney Kutup Dairesini geçtik yani 66 derece 33 dakika enleminin güneyine indik.

© Kyle Marquardt ANT-20190301-1759-KWM-0018
IMG_20190226_1621027

FEST Travel beş yıl önce daha ufak bir grupla Antarktika gezisi yapmıştı. Bu kez 19 kişilik bir grubuz. Bu grup, Türkiye'den Güney Kutup Dairesi'ni geçen ilk büyük Türk grubu. Güney Kutup Dairesi’ni geçişimiz önce şampanyalarla gemide kutlandı. Bazı gezginler, belki de hayatta bir kez yakalayabilecekleri bir şansı kaçırmayarak Antarktika sularına daldı. FEST Travel grubundan Mehmet Uzel ile Yusuf Etiman da dalanlar arasındaydı. Onlar da belki Güney Kutup Dairesi'nin güneyinde suya dalan nadir insanlardan. Ben de muhtemelen Türkiye'den gelen ve Güney Kutup Dairesini geçen ikinci profesyonel rehberim.

Ardından Dairenin güneyinde zodyaklarla gezi yaptık, bir yerde çok kalın bir deniz buzu üzerine çıkıp fotoğraf çektirdik. Yani denizde yüzmekte olan bir Antarktika buzuna da ayak basmış olduk.

© Kyle Marquardt ANT-20190225-1034-KWM-0090

Güney Kutup Dairesi'ni geçen ilk büyük Türk grubu olarak Antarktika yolculuğumuz devam ediyor. Su ve doğa renginden dolayı resmedilmiş izlenimi veren manzaralar çok büyüleyici.

Zodyaklarla deniz buzlarının arasında yol almak ayrı bir deneyimdi.
Şimdi ise tekrar dönüşe geçmeden önce Antarktika'nın en güzel manzaralarına sahip Lemaire Kanalına doğru yola koyulduk.

Antarktika gezimizin son önemli gününde tüm Antarktika'nin en güzel manzaralarına sahip Lemaire Kanalı'ndan geçtik.
Kanal içinde Charcot Körfezinde hem karaya çıkıp "Adelie" penguenleri arasında dolaştık, hem de şaşırtıcı doğal şekillere sahip buzdağları etrafında zodyaklarla gezi yaptık.

Antarktika'da genel kural canlılara en fazla 5 metre yaklaşmak. Ama bazen siz dururken hiçbir şeyden korku duymayan penguen size geliyor. Bazen de doğa rehberlerinin gösterdiği patikalardan geçerken onlara biraz yakın oluyorsunuz. Lemaire Kanalı'nda ayrıca güvertede barbekü tarzında bir öğle yemeğimiz oldu. Tek tek kelimeyle doyumsuzdu.

Charcot Körfezi'nde karaya çıktığımızda bol bol penguen fotoğrafı çekme şansımız oldu. Bebekleriyle birlikte yuvalarında oturan penguenler gördük, Skua Kuşları'nın penguenlere saldırısına tanıklık edip doğanın kanununu canlı canlı görmüş olduk.

Yolculuğumuz biterken gemi bize bir güzellik yapacağını söyledi ve Güney Amerika kıtasının en güney ucu olan Cape Horn'a (Boynuz Burnu) fotoğraf çekmemiz için yaklaşacağız. Sonra ise artık dönüş için Ushuaia'de ineceğiz.

IMG_20190226_1621015
20190301_192303

Dönüşte Drake Boğazı yine sakindi. Rahat bir yolculuk yaptık. Gemi bize bir hoşluk yaptı ve Güney Amerika kıtasının en güney ucu Cape Horn'a (Boynuz Burnu) yaklaştı. Uzaktan oranın da fotoğrafını çektik. Ardından albatros ve büyük martılar eşliğinde Beagle Kanalına girdik. Ve sonunda kara göründü.

Ve Ushuaia'ya vardık gece ışıkları içinde. Ardından Buenos Aires'e uçarak orada kısa bir klasik kent gezisi gerçekleştirdik. Mayıs Meydanı'nı gezerken şansımıza Güney Amerika ülke ekiplerinin katıldığı bir karnavala rastladık. Sonrasında toplam yaklaşık 15 saat sürecek Istanbul uçuşuna başladık. O şaşılası doğal güzellikler, penguenler, foklar, balinalar... belleklerimizde kazılı kaldı.