Korona Günlükleri

Evde kaldığımız bu zor günlerde FEST Travel Instagram hesabında Perşembe ve Pazar günleri saat 11'de canlı yayınlar yapıyorum.

Dünya turizminde ne gibi değişiklikler olacak, olmalı ve kültür turizminin önemini konuşuyorum ve dünyanın en eski bilinmeyen gezgin topluluklarını, seyyahlarını anlatıyorum. 

 

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-1

Koronanın dünyadaki turizmi nasıl değiştireceği ile başladım ve sonrasında dünyanın gezgin halklarından bahsettim.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-2

Kültür turizmine yönlenilmesi gerektiği ve bunun turizmin kurtuluşu olduğundan bahsettim videonun ikinci bölümünde ise dünyanın ilk gezgin halkları arasında olan Fenikeliler ile devam ettim.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-3

Covid-19 belki de turizm algısını tamamen değiştirecek. Beş yıldızlı oteller, büyük lüks yolcu gemileri belki de artık değişmek sorunda kalacak. Başında bunlara değindiğim videonun sonuna doğru gezgin bir halk olan Vikingler'den bahsettim.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-4

Bir önceki videodaki konuya biraz daha değinip aslında lüks yolcu gemilerinin neden çokta para bırakmadığına değinip Vikingler ile devam ettim.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-5

Hakkari, Tunceli, Mardin gibi şu an çok gezilen yerlerin zamanında hiç kimse tarafından gezilmediğini FEST Travel'ın zaman içinde kültür turizmine buraları kattığını anlattım. İkinci bölümünde ise yine dünyadaki büyük seyyahlardan bahsetmeye devam ettim.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-6

Koronanın etkileri olarak yapılan sonuçları bana ilginç gelen iki ayrı anketten bahsettim. Çok fazla kanıt olmasa da Polinezyalıların dünyanın en büyük seyyahları olduğundan ve bunun nasıl ortaya atıldığını anlattım.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-7

Özel bir güne denk gelen bu yayının başında 23 Nisan'a biraz değindim. Sonrasında tabii ki yaşadığımız bu döneme dair Covid-19'dan bahsettim. Asya'da neden bu kadar düşük kaldığını anlamaya çalıştık ve turizme etkilerinden bahsettik. Ve son olarak İstanbul ile konuşmamı tamamladım.

Faruk Pekin ile Bilinmeyene Keşif-8

Gündemden haberlerle Covid-19'u konuşmaya devam ettim. Sosyal medyada gördüğüm haberleri  ve anketlerin bazılarını izleyiciler ile paylaştım. Sosyal mesafenin turizme nasıl etki edeceği üzerine düşüncelerimi aktardım. Ve İstanbul'un kuruluşuna değindim.