Korona Günlükleri

Koronanın dünyadaki turizmi nasıl değiştireceği ile başladım ve sonrasında dünyanın gezgin halklarından bahsettim.

Kültür turizmine yönlenilmesi gerektiği ve bunun turizmin kurtuluşu olduğundan bahsettim videonun ikinci bölümünde ise dünyanın ilk gezgin halkları arasında olan Fenikeliler ile devam ettim.

Covid-19 belki de turizm algısını tamamen değiştirecek. Beş yıldızlı oteller, büyük lüks yolcu gemileri belki de artık değişmek sorunda kalacak. Başında bunlara değindiğim videonun sonuna doğru gezgin bir halk olan Vikingler’den bahsettim.

Bir önceki videodaki konuya biraz daha değinip aslında lüks yolcu gemilerinin neden çokta para bırakmadığına değinip Vikingler ile devam ettim.

Hakkari, Tunceli, Mardin gibi şu an çok gezilen yerlerin zamanında hiç kimse tarafından gezilmediğini FEST Travel’ın zaman içinde kültür turizmine buraları kattığını anlattım. İkinci bölümünde ise yine dünyadaki büyük seyyahlardan bahsetmeye devam ettim.

Koronanın etkileri olarak yapılan sonuçları bana ilginç gelen iki ayrı anketten bahsettim. Çok fazla kanıt olmasa da Polinezyalıların dünyanın en büyük seyyahları olduğundan ve bunun nasıl ortaya atıldığını anlattım.

Özel bir güne denk gelen bu yayının başında 23 Nisan’a biraz değindim. Sonrasında tabii ki yaşadığımız bu döneme dair Covid-19’dan bahsettim. Asya’da neden bu kadar düşük kaldığını anlamaya çalıştık ve turizme etkilerinden bahsettik. Ve son olarak İstanbul ile konuşmamı tamamladım.

Gündemden haberlerle Covid-19’u konuşmaya devam ettim. Sosyal medyada gördüğüm haberleri  ve anketlerin bazılarını izleyiciler ile paylaştım. Sosyal mesafenin turizme nasıl etki edeceği üzerine düşüncelerimi aktardım. Ve İstanbul’un kuruluşuna değindim.